1.  

Employees of the Year

SHARE

2020-21 Individual Classified Employees of the Year

Each year, the Cobb County School District  honors the top men and women in our critical support roles. All of the school and department level honorees (see list below) are invited to the celebratory luncheon and every one is congratulated on-stage by the Superintendent and Board of Education Members.

Level winners are selected from a list of more than 120 CCSD employees who were each nominated by their peers for exhibiting an exemplary work ethic and a dedication to the District’s direction and goals.

LocationName
Acworth Elementary SchoolJean Barry
Addison Elementary SchoolAlanna Taylor
Allatoona High SchoolLaura Layne
Argyle Elementary SchoolDonna Ellis
Austell Elementary SchoolRhonda Cash
Awtrey Middle SchoolMonique  Franklin
Baker Elementary SchoolMichelle Ashworth
Barber Middle SchoolCheryl Price
Bells Ferry Elementary SchoolChristine Susskind
Belmont Hills Elementary SchoolBeth Barrett
Big Shanty Intermediate SchoolDaniel Stuhr
Birney Elementary SchoolAllison Warren
Blackwell Elementary SchoolDiane Mason
Brumby Elementary SchoolKaretha  Milton
Bryant Elementary SchoolTammy Hayes
Bullard Elementary SchoolJeanette Dickerson
Campbell High SchoolJanie Bell
Campbell Middle SchoolAnamika Pol
Chalker Elementary SchoolAlejandra Barroilhet
Cheatham Hill Elementary SchoolElsa Wehrenberg
City View Elementary SchoolWongalee Waller
Clarkdale Elementary SchoolCheryl Bush
Clay-Harmony Leland Elementary SchoolMelody Cruell
Clay-Harmony Leland Elementary SchoolWilson Jones
Cobb Horizon High SchoolMarti Schmitz
Compton Elementary SchoolKathy Sandoval
Cooper Middle SchoolKimberly Sides
Daniell Middle SchoolKathleen  Riewerts
Davis Elementary SchoolJean Warnken
Dickerson Middle SchoolCarolina  Helsel
Dodgen Middle SchoolHarold Sanders
Dowell Elementary SchoolLori Pinderski
Due West Elementary SchoolAbigail Gunter
Durham Middle SchoolLauri Ricketts
East Cobb Middle SchoolMarilyn Reade
East Side Elementary SchoolSusan Varva
Eastvalley Elementary SchoolDonna Berryman
Fair Oaks Elementary SchoolAna Jasso Garcia
Floyd Middle SchoolWill Serkedakis
Ford Elementary SchoolMichelle Bachman
Frey Elementary SchoolNita Montana
Garrett Middle SchoolShannon Fritts
Garrison Mill Elementary SchoolShilpi McReynolds
Green Acres Elementary SchoolRoger Stone
Griffin Middle SchoolMaria Galvez-Munoz
H.A.V.E.N. at SkyviewQuolesha Neely 
Harrison High SchoolJason Gibson
Hayes Elementary SchoolTaylore Bradshaw
Hendricks Elementary SchoolJodie Blee
Hightower Trail Middle SchoolJennifer Turpin
Hillgrove High SchoolJonathan Jones
Hollydale Elementary SchoolNancy McAstocker
Keheley Elementary SchoolTracy Quesenberry
Kell High SchoolSarah Ramsden
Kemp Elementary SchoolLaura Price
Kennesaw Elementary SchoolCam Daniel
Kennesaw Mountain High SchoolMarisa Ware
Kincaid Elementary SchoolLori Edwards
King Springs Elementary SchoolMelissa Turner
LaBelle Elementary SchoolCorlis Buchanan
Lassiter High SchoolPaul Stadtmuller
Lewis Elementary SchoolMuho Prozorac
Lindley 6th Grade AcademyPeggy Huff
Lindley Middle SchoolElizabeth Purdue
Lost Mountain Middle SchoolChristy Liedberg
Lovinggood Middle SchoolTonya Irwin
Mableton Elementary SchoolBrittany Lively
Mabry Middle SchoolSteve Kiessling
McCall Primary Elementary SchoolAngela Preston
McCleskey Middle SchoolDarcy Rohan
McClure Middle SchoolDavid Hugg
McEachern High SchoolJune Rainwater
Milford Elementary SchoolRahsaan Hill
Mount Bethel Elementary SchoolJennifer Hecker
Mountain View Elementary SchoolAngela Zimmer
Murdock Elementary SchoolAmie Fragala
Nicholson Elementary SchoolJulie Hughie
Nickajack Elementary SchoolTeresa Williams
North Cobb High SchoolAnn Ellis
Norton Park Elementary SchoolMarilyn Gonzalez-Soto
Osborne High SchoolKarla Olivares
Palmer Middle SchoolAmanda Woodham
Pebblebrook High SchoolGwendolyn Granison
Pickett's Mill Elementary SchoolJanet McCourt
Pine Mountain Middle SchoolJohn Bresnahan
Pitner Elementary SchoolCaridad  Betancourt
Pope High SchoolTerri Sabo
Powder Springs Elementary SchoolSharee Phillips
Powers Ferry Elementary SchoolKerri  Pailthorpe 
Riverside Elementary SchoolKimberly Figgs
Rocky Mount Elementary SchoolDee Shipp
Russell Elementary SchoolYajaira Cotto
Sanders Elementary SchoolYuranny Lek
Sedalia Park Elementary SchoolAva Simmons
Shallowford Falls Elementary SchoolAmy Bahr
Simpson Middle SchoolMary Wynne
Smitha Middle SchoolMaritza Montes
Smyrna Elementary SchoolCindy Magana
Sope Creek Elementary SchoolIfueko  Edosomwan
Sprayberry High SchoolWendy Saturn-Batchelor
Still Elementary SchoolShelly Collett
Tapp Middle SchoolFelix Soris Quezada
Teasley Elementary SchoolKristine Corbitt
Timber Ridge Elementary SchoolMimi Bates
Tritt Elementary SchoolShell Jones
Varner Elementary SchoolPricilla Moore
Vaughan Elementary SchoolApril Madaris
Walton High SchoolTammy Kimes
Wheeler High SchoolRaizel Bennett
Academic DivisionRuth Leddin
Financial Services DivisionSindy Newcomer
Food & Nutrition Services DepartmentRenee Trice
Human Resources DivisionLee Ann Conner
Maintenance DepartmentGlenn Battersby
Operational Support DivisionLynn Key
Public Safety DepartmentWilliam Garnigan, Sr. 
School Leadership DivisionAna Murcia
Strategy & Accountability DivisionCindy Nichols
Technology Services DivisionCatherine Hardy
Transportation - Area 1Ray Hagan
Transportation - Area 2Roberta Slay
Transportation - Area 3Bob Fremin
Transportation - Area 4Steffanie Freeman
Transportation - Area 5Kathleen  Bowden
Transportation - Area 6Deloise Coleman
Transportation - Area 6Francine Johnson
Transportation - Fleet MaintenanceWilliam Barnes
Transportation OfficeAmanda Harmon
At-LargeJo Anne Brown
At-LargeFrancia DaCosta
At-LargeDennis Dillard
At-LargeBarbara Ellis
At-LargeJackie Escott
At-LargeLisa Hannon
At-LargeKimberly Hill
At-LargeAna Hogan
At-LargeRenae James
At-LargeSamantha McDonald
At-LargeLisa Rine
At-LargeDebra Robertson
At-LargeDon Thornton
At-LargeJanice Towns
At-LargeThomas Williams
At-LargeStacy Wolff


Past Award Winners:

2019-20 Winners

2018-19 Winners

2017-18 Winners

2016-17 Winners

2015-16 Winners