1.  

Faculty/Staff

SHARE
twitter

Osborne%20Staff%20Photo.jpeg

Support Staff

NamePositionEmail
Kimberly AmayaClerkemail
Cora AyalaIntegrated Services Coordinatoremail
Raizel BennettClerk - Disciplineemail
Lotty BreschSecretaryemail
Keith BrownTTISemail
James Bryant    School Resource Officer    email
Lorraine Burnett    Bookkeeperemail
Keisha CallihanSchool Resource Officeremail
Mary Calvin    Transportation    email
Clementina Castro    Attendance Clerk    email
Mark FosterBuilding Engineeremail
Lisa Gomes
Nurse
email
Miriam GuzmanClerk - Discipline, Attendanceemail
Michael Hayden    Technology Support    email
Hilda HernandezCounseling Clerkemail
Karen HidalgoScheduling Clerkemail
Arkqular JonesFront Office Clerk    email
Kristie LaukkaLunchroom Manager    email
Nadine MillanParent Facilitatoremail
Guadalupe OrtizCommunities in Schoolsemail
Richard RiveraSchool Resource Officeremail
Raquel RodriguezSocial Worker    email
Diana RossieTitle III/ESOL Facilitatoremail
Brenda Soto HurtadoClerk - Front Office, Athleticsemail
Stephanie WellsCSIS/Enrollment Clerk    
email


Counseling

NamePositionEmail
Joany Bass    Counselor (9th-11th Last Names Rf-Z) email
Annabella CollinsGRASP Counseloremail
Kismet Rhodes  Counselor (9th-11th Last Names A-Fi)    email
Ayesha FawziCounseling Registraremail
Michael StringerCounselor (9th-11th Last Names Lp-Re)email
Maureen Foley-TalleyCounselor (ALL Seniors)email
Mary Carr (Chair)Department Leademail
Ashleigh TurnerCounselor (9th-11th Last Names Fj-Lo)email


Instructional Coaches

NameEmail
April Hamilton-Williamsemail
Heidi Leonardemail
Paige Roberts    email
Miranda Sandersemail
Sherrye Tillman    email


Speech

NameEmail
Anna Marie Sta. Maria-Nase    email
Catherine Sewall    email


ISS

NamePositionEmail
Chad HubbardISS Teacheremail


Media Center

NamePositionEmail
Jennifer WrightMedia Specialist    email
Grainna LaPradeMedia Paraprofessionalemail


3DE

NamePosition
Peyton TyriePartnership Director


Business

NameEmail
Michael Devault (Co-Chair)    email
Katy Hunt (Co-Chair)
email
Demetrius Braddockemail
Christine Butleremail
Kyle Danielsemail
Valerie Goodson    email
Albert Gosha    email
Tijuana Harrisemail


CTAE

NameEmail
Gary Alexander-Public Safety    email
Cliff Collins-GradPointemail
Kayla Corbin-Public Safetyemail
Natalie Fenton - Graphic Artsemail
Bobby Fisher-Public Safetyemail
Chelsie Furey-Video Productionemail
Donald Hall-Engineering    email
Tuarean Hodge - Video Productionemail
Deller Nesmith-Culinaryemail
Joseph Rice-GradPointemail
Michael Simmons-Graphic Artsemail
Holly Simpson-Food/Nutrition    email


JROTC

NameEmail
Joseph Collinsemail
Rodney Faganemail
Delana Arnoldemail


English

NameEmail
Jo Richard (Chair)    email
LeMarkus Baileyemail
Maritane Boone    email
Jill Bristow    email
Courtney Brownleeemail
Corina Clark    email
Valerie Fullilove    email
Jessica Gelston    email
Reba Henson-Heard    email
Kimberly Jacksonemail
Brendan Lindseyemail
Aaron Mellman    email
Jasmin Molina    email
Jane Smithemail
Josh Sturtevantemail
David Thomasemail
Corrie Tuttle    email
Adam Westemail


ESOL

NameEmail
Oksana Tsymbalov (Chair)    email
Dahlia Armenta    email
Jill Beverly    email
Malik Bosticemail
Heather Grayemail
Irina Handemail
Haylie Hunsakeremail
Sandy Matthews    email
Edwin Mendezemail
Matt Rosenbergeremail
Jane Snellemail
Janet Vrba    email
Jared Woelperemail


Exceptional Education

NameEmail
Toni Dimas (Co-Chair)    email
Kathryn Bishop-Transition Academy    email
Myron Burtonemail
Michelle Callaway-Paraprofessionalemail
Eric Carlson    email
Deanna Clarkemail
Stanley Clarkemail
Erin Daleemail
Winnifred Floydemail
Ciera Godfreyemail
Brent Haygood-Adaptive PEemail
Scott Hearn-Transition Academy Paraprofessional    email
Michael Hewett-Transition Academy    email
Tonya Jacksonemail
Ayana Jones    email
Mirgill Joseph-Paraprofessionalemail
Ralph Mitchell    email
Jan Mooreemail
Elizabeth Murtaghemail
Pamela Palmeremail
Janardhan Pannela    email
Whitney Pape-Transition Academyemail
Cherie Pernell- Transition Academy Paraprofessional    email
Demetrius Probyemail
Sharone Sasu-Twum-Paraprofessional    email
Nadia Scott   email
Diannia Smithemail
Amanda Solohubemail
Keith Voyles    email
Nathaniel Walkeremail
Myra West-Allenemail
Eric Whiteemail
Matthew Williams    email
Sheron Woods-Paraprofessional    email
Luz Wright-Paraprofessional    email


Fine Arts

NameEmail
Phyllis Fulp-Art (Chair)email
Anthony Avitollo-Orchestra    email
Retina Gray-Drama    email
Tara Hemelgarn-Artemail
Yaureybo Jordan-Dramaemail
Masako Richey-Artemail
Micah Roland-Chorusemail
Ariane Tucker-Artemail
Edwin Victor-Bandemail
Isaac Wimberly-Bandemail


Math

NameEmail
Laura Hicks (Chair)
email
Demetria Ambroseemail
Philip Attard    email
Kristina Averaemail
Deidra Carter    email
Genevieve Chanemail
Kevin Clarkemail
Kenya Devineemail
Nicole Grizeyemail
Randall Hill    email
Tequilla Hutchens    email
Amna Jamshaidemail
Jesna Jojiemail
Melissa Jonesemail
Jackie Jordanemail
Kathryn Kolencikemail
Mariecris Lateo    email
Brandon Loveemail
Jennifer Ratliff    email
Mark Smith    email
Erin Talley-Foleyemail
Christopher West    
email
Sharia Westemail
Darrell Williamsemail


Physical Education

NameEmail
Neal Sammons (Chair)email
Phillip Ironsideemail
Latashia Ironsideemail
Dr. DeMarques Lakesemail
Phillip Nasworthyemail
Trenton Pruettemail
Troy Pruettemail
Luqman Salamemail
Morgan Schick
email


Science

NameEmail
Erika Porter (Chair)    email
Melanie Anyosaemail
Maya Fieldemail
Sharae Gowdie    email
Stacey Hirshfield    email
Steven Horzewski    email
Richard Jakiel    email
Stephanie Keyseremail
Christopher Leppoemail
Dan Madison    email
Lisa Peacock    email
Shawhan Proctoremail
Curt Tesar    email
Starlett Thomasemail
Elizabeth Yaleemail


Social Studies

NameEmail
Rachel Thompson (Chair)    
email
Brad Bond    
email
Heather Clark    
email
William Collins    
email
Gabrielle Dingle Owens
email
Kimberly Forrester    
email
Aaron Foster    
email
Kelly Gantekemail
Jason Kornegayemail
Michelle Maksimovich
email
Lindsey Norvellemail
Shannon Pearson    
email
Justin Scottemail
Phillip Thurmond    
email
Jennifer Yeomans    
email


World Languages

NameEmail
Kerae Joonsar (Chair)    
email
Brita Buhrman    
email
Carolina Camposemail
Daniel Dos Santos    
email
Louise Leaemail
Rebeca Rubenstein    
email
Sandra Soto    
email
Liz Taukoor
email